Eğitim
Giriş Tarihi : 15-07-2021 02:20   Güncelleme : 15-07-2021 02:20

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Ülkemizin varlığına ve milletimizin iradesine, bağımsızlığına ve istikbaline kasteden terör örgütü FETÖ’nün taşeronluğunda gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün beşinci yıldönümündeyiz

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Ülkemizin varlığına ve milletimizin iradesine, bağımsızlığına ve istikbaline kasteden terör örgütü FETÖ’nün taşeronluğunda gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün beşinci yıldönümündeyiz. Bu darbe girişimi, tarihimizde daha önce şahit olduğumuz darbelerden farklı olarak sadece hükümeti ve yönetimi devirip ele geçirmeyi amaçlayan bir darbe olmayıp ülkeyi topyekûn işgal etme hareketinin ilk aşamasıdır. Darbe gecesi yaşananlara ve darbecilerin hedef aldığı kurumlara bakıldığında bu durum çok daha net bir şekilde anlaşılabilmektedir. 
15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir millet ayağa kalkmış, kendisine vurulmaya çalışan prangayı kırmış ve yekvücut olarak bu hain teşebbüsü paramparça etmiştir.
Akif’in “siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın” dizeleri, yazıldıktan yaklaşık bir asır sonra yeniden hayat bulmuş, milletimiz tanklara siper olarak iradesini darbecilere teslim etmemiştir. 15 Temmuz ihanetine milletimizin verdiği cevap nesilden nesile aktarılacak kutlu bir destan niteliği kazanmıştır.
15 Temmuz darbe girişiminde vatanı savunurken şehadete yürüyen 251 kardeşimize bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, o gece gazilik mertebesine erişenlerden halen tedavileri devam edenlere acil şifalar diliyoruz. Bu vesileyle şunu bir kez daha hatırlatırız ki 15 Temmuz ihanetini ve hainleri asla unutmayacağız. Ama bundan önce, vatan, millet ve bayrak için gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden kahramanlarımızı asla unutmayacak ve onların emaneti olan bu vatana her zaman sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü