Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 00:55   Güncelleme : 02-06-2021 00:55

BAKANLIĞIMIZ KAFES BALIKÇILIĞI ÜRETİMİ İÇİN ILISU BARAJINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

​            Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan, başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamının kalkınmasına katkı sağlayacak Veysel Eroğlu Ilısu Barajı’nın balıkçılık potansiyelini kente ve bölgeye kazandırmak için Mardin’e gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler, DSİ  16

BAKANLIĞIMIZ KAFES BALIKÇILIĞI ÜRETİMİ İÇİN ILISU BARAJINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

​            Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan, başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamının kalkınmasına katkı sağlayacak Veysel Eroğlu Ilısu Barajı’nın balıkçılık potansiyelini kente ve bölgeye kazandırmak için Mardin’e gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Menduh Dinler, DSİ  16. Bölge Müdürlüğü Ali Naci Kösalı, Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy,  Dicle Üniversitesi öğretim görevlileri Doc.Dr. Neval Berin Arserin ve Dr. Filiz ÖZCAN ile  ilgili kurum yetkililerinin katılımlarıyla, Ilısu Barajında incelemeler yapıldı.

            İl Müdürlüğümüz ve DSİ 16. Bölge Müdürlüğünün yapacağı teknik çalışmalar sonucunda Ilısu Barajında Kafes Balıkçılığına uygun alanların belirlenmesi çalışmaları başlatılmış olup,  yapılan çalışmaların analiz sonuçları uygun çıkması halinde projenin hayata geçirilmesi düşünülmektedir. Ilısu Barajında uygun şartlarda proje hayata geçirilirse  ilk etapta 15 bin ton kafes balıkçılık üretimi yapılarak iç piyasa ve dış ülkelere ihracatı sağlanacak. Kente dar gelirli vatandaşlara yeni iş imkanları sağlanacak. İstihdam ve ekonomik düzey artacak. Mardin’e ve bölgeye büyük katkılar sağlayacak proje, Dargeçit ilçesini cazibe merkezi haline getirerek Türkiye’de ve dünyada kafes balıkçılığında tanınır seviyeye getirecek.