Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-01-2022 21:20   Güncelleme : 18-01-2022 21:20

DERİK BALLI MERA ISLAH VE AMENAJMAN PROJESİ TOHUM VE GÜBRE UYGULAMASI YAPILDI.

DERİK BALLI MERA ISLAH VE AMENAJMAN PROJESİ TOHUM VE GÜBRE UYGULAMASI YAPILDI.

DERİK BALLI MERA ISLAH VE AMENAJMAN PROJESİ TOHUM VE GÜBRE UYGULAMASI YAPILDI.

​                Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından Derik Ballı Mahallesinde uygulanmakta olan Mera Islah ve Amenajmanı Projesi kapsamında mera alanlarında tohum atma ve gübreleme uygulaması yapılmıştır.

                 Proje kapsamında Derik İlçesi Ballı Mahallesinde ilk etapta yaklaşık 2000 dekar mera alanında gübreleme, 50 dekar alanda korunga yem tohumu uygulaması ile hayvanların su ihtiyaçlarını gidermede kullanılacak 20 adet beton sıvat (hayvan suluğu), doğal gölgelik amaçlı akasya fidanı dikimi, hayvan yetiştiricilerine kolaylık ve zaman tasarrufu sağlayacak olan sıvatlara su taşıma amaçlı 1 adet 5 tonluk su tankeri temini yapılmış olup malzemelerin teslimi ile Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü Teknik Personeli tarafından arazi uygulama çalışmalarına başlanmıştır.

              İl Müdürümüz İl Müdürü Menduh DİNLER konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “İlimizde mera tespit ve tahdit işlemlerinin büyük ölçüde tamamlanmış olduğunu belirterek, yaklaşık 60.500 hektar olan mera alanlarımızın genel olarak zayıf meralardan oluşması nedeniyle mera alanlarımızın ıslah edilerek ot verimi ve kalitesinin artırılmasının önemli olduğunu söyledi. Bakanlığımız Bitkisel üretim Genel Müdürlüğünün desteğiyle Mera Islah ve amenajman projelerimizi hazırlama ve uygulama çalışmalarımıza devam edeceklerini belirtti.

             Bu kapsamda proje uygulaması yapılan Derik Ballı mahallesindeki üreticilerimize, otlatma mevsimine uyulması ve aşırı otlatmadan kaçınılması konusu hatırlatılarak proje uygulamalarına katılım sağlanmasının ve birliktelik oluşturulmasının önemli olduğu ifade edilmiştir.