Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-06-2021 15:16   Güncelleme : 11-06-2021 15:16

İLİMİZ SOYA FASULYESİ İLE TANIŞIYOR

        Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarımsal Üretimi Arttırma Projesi kapsamında ilimizde soya fasulyesi tarımını yaygınlaştırmak amacı ile sertifikalı soya fasulyesi tohumu dağıtım törenine Mardin Vali Yardımcısı Sayın Birkan TATLISÖZ, İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER, İl Müdür Yardımcıları ve Çiftçiler katıldı

İLİMİZ SOYA FASULYESİ İLE TANIŞIYOR

        Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarımsal Üretimi Arttırma Projesi kapsamında ilimizde soya fasulyesi tarımını yaygınlaştırmak amacı ile sertifikalı soya fasulyesi tohumu dağıtım törenine Mardin Vali Yardımcısı Sayın Birkan TATLISÖZ, İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER, İl Müdür Yardımcıları ve Çiftçiler katıldı.

           İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER’in yaptığı konuşmada; “Soya Fasulyesi, bir yağ bitkisi olup ülkemizdeki bitkisel kökenli yağların ve yüksek proteinli hayvan yemlerinin başlıca kaynağıdır. Soya tohumu ortalama %35-40 protein ve %18-20 oranında yağ içermektedir. Soyadan, endüstride de sayılamayacak kadar çok değişik şekilde faydalanılmaktadır. Soya; yağ üretiminde, şekercilikte, antibiyotiklerde, dizel yakıtında ve diğer birçok endüstriyel ve ecza ürünlerinde de kullanılmaktadır.

      Ayrıca toprağa organik madde ve azot sağlayarak, toprağın verimliliğini arttıran önemli bir münavebe bitkisidir. Ondan sonra ekilecek ürünün veriminde de olumlu yönde etki etmektedir.

          Soya fasulyesi, su isteği ve masrafının ikinci ürün mısıra göre daha az olması nedeniyle projemizde alternatif ikinci ürün olarak belirlenmesinde etkili olmuştur.”

            Bu amaçla soya fasulyesini çiftçilerimize tanıtmak, tarımını yaygınlaştırmak ve üreticilerimizin daha fazla gelir elde etmeleri amacı ile, 1.365 dekarlık alanda %75 Tarım ve Orman Bakanlığımızca, %25’i çiftçi finansmanı ile projemizi ilimizde uygulamaya başlıyoruz” dedi.