Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-06-2021 23:42   Güncelleme : 30-06-2021 23:42

İLİMİZDE ÜZÜM TELLİ TERBİYE İLE GÜZELLEŞECEK

​              İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na sunulan “Üzüm Yetiştiriciliği Telli Terbiye Sistemleri ve Üzüm Telli Terbiye İle Güzelleşecek” projeleri kabul edilmiş olup, İl Müdürlüğümüz ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında 03 Haziran 2021 tarihinde işbirliği protokol imzalanmıştı

İLİMİZDE ÜZÜM TELLİ TERBİYE İLE GÜZELLEŞECEK

​              İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na sunulan “Üzüm Yetiştiriciliği Telli Terbiye Sistemleri ve Üzüm Telli Terbiye İle Güzelleşecek” projeleri kabul edilmiş olup, İl Müdürlüğümüz ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında 03 Haziran 2021 tarihinde işbirliği protokol imzalanmıştı.

            Projelerin uygulanması konusunda İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER; ” 3.140.000 dekarlık alan ile büyük tarım potansiyeline sahip ilimizde, 360.000 dekarlık bağ alanımız mevcuttur. Ülkemiz bağcılığında ilk sıralarda yer almaktayız. İl sınırlarımız içerisinde yetiştiriciliği yapılan yirminin üzerinde üzüm çeşidi bulunmakta olup, ilimiz sınırlarında en fazla yetiştiriciliği yapılan mezruna üzümü %70-80 üretim payına sahiptir. İlimiz bağ alanları ve buna bağlı olarak üretim potansiyeli, komşu illerimizin toplam alanı ve üretiminden daha fazladır.

              İlimiz mevcut bağ potansiyeli göz önünde bulundurularak hazırladığımız projemizde telli terbiye sistemi ile modern bağcılığa geçiş amaçlanmıştır. Projemiz uygulamaya geçilmiş olup, bu kapsamda %70’i hibe olan projeden faydalanmak isteyen üreticilerimiz İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurmaya başlamışlardır.

Ayrıca bağ alanlarımızın teknik kontrolü, uygulanacak en uygun telli terbiye sisteminin tespiti, eğitim-yayım faaliyetleri için Gaziantep Fıstık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Bağcılık Uzmanı Sayın Kürşat Alp ASLAN Bey’in teknik desteği, öncülüğünde teknik ekiplerimiz saha çalışmalarına yürütmektedirler.

           Bu proje ile ilimiz bağ alanları modern bir yapıya kavuşacak olup üreticilerimizin daha kaliteli yüksek verim ve gelir elde edilmesi sağlanacaktır. Projelerin ülke ve ilimiz tarımına hayırlı olmasını dilerim” dedi.