Mardin Haber
HV
30 EYLÜL Cumartesi 02:15

Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı Akademisyenlerimizin hazırladığı Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisi Kasımiye Medresesinde Açıldı

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-10-2022 17:30   Güncelleme : 18-10-2022 17:30
Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı Akademisyenlerimizin hazırladığı Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisi Kasımiye Medresesinde Açıldı

Üniversitemiz Midyat Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı Akademisyenleri tarafından Telkari ve Kilim Birlikte İşlenerek Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisi hazırlandı.

Telkari ve Kilim dokumanın birlikte işlenmesi sonucu ortaya çıkan özgün tasarımlardan oluşan sergi Mardin Kasımiye Medresesinde görücüye çıktı.

Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisi Tarihi Kasımiye Medresesi avlusunda Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abdurrahim Kaplan’ın katılımıyla açıldı.

Sergilenen tasarımlar Midyat Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı Akademisyenlerimiz Vildan Kavşut Kaplanoğlu, Aysun Başaran ve Ercan Gündüz tarafından yapıldı.

Sergilenen Tasarımlar Telkeri ve Kilim Birlikte İşlenerek Hazırlandı

Geleneksel Türk El Sanatlarının tarihimizde özel bir yere sahip olduğunu belirten akademisyenlerimiz, kendi öz kimliğini kaybetmeden günümüze ulaşan kilim dokuma ve telkâri gümüş işlemeciliğinin kaybolmasını engellemek ve bizden sonraki nesillere mutlaka özüne bağlı kalarak bozmadan aktarmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla kilim dokuma ve telkâri gümüş işleme sanatını bir arada kullanarak farklı görsellikteki telkâri-kilim tasarımlarını yaptıklarını kaydettiler.

Misafirlere Yöresel Pestil Tatlısı ve Dibek Kahvesi İkram Edildi

Yöresel el sanatlarımızdan olan telkari ve kilim dokuma geleneğini bir arada kullanarak oluşturulan serginin yanında bütün misafirlere ve ziyaretçilere unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizden olan pestil tatlısı dibek kahvesi eşliğinde sunuldu.

Rektörümüz Özcoşar, birbirinden güzel ve özgün çalışmaların yer aldığı Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisini hazırlayan Midyat Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı Akademisyenlerimiz Vildan Kavşut Kaplanoğlu, Aysun Başaran ve Ercan Gündüz’e teşekkür ederek tebrik etti. 

Yerli ve Yabancı Turistler de Sergiye ve Yöresel İkramlara Hayran Kaldılar.

Kasımiye Medresesini gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler de sergiyi gezerek yöresel pestil tatlısının ve dibek kahvesinin tadına baktılar. Turistler sergiye ve yöresel ikramlara hayran kaldılar.  

Medektif

AdminAdmin

YORUMLAR