Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 01:39   Güncelleme : 01-06-2021 01:39

MARDİN ‘DE HİJYENİK SÜTLER YORULMAYAN BEDENLER PROJESİ KAPSAMINDA SÜT SAĞIM MAKİNELERİ 29 ADET DAHA ÇİFTÇİLERE DAĞITIMI YAPILDI.

              Mardin İl Tarım ve Orman   Müdürlüğümüz ile  Mardin Büyükşehir Belediye başkanlığı ortaklığında Güneydoğu Anadolu Projesi (Bölge Kalkınma İdaresi başkanlığına ) sunulan proje ile üreticilerimize daha önce 150 tane makine dağıtımı yapılmıştı ek olarak 29 üreticimize daha süt sağım makinesi verildi

MARDİN ‘DE HİJYENİK SÜTLER YORULMAYAN BEDENLER PROJESİ KAPSAMINDA SÜT SAĞIM MAKİNELERİ 29 ADET DAHA ÇİFTÇİLERE DAĞITIMI YAPILDI.

              Mardin İl Tarım ve Orman   Müdürlüğümüz ile  Mardin Büyükşehir Belediye başkanlığı ortaklığında Güneydoğu Anadolu Projesi (Bölge Kalkınma İdaresi başkanlığına ) sunulan proje ile üreticilerimize daha önce 150 tane makine dağıtımı yapılmıştı ek olarak 29 üreticimize daha süt sağım makinesi verildi. İlimizde Sağılan sütlerin hijyenik olması özellikle zoonoz hastalıklar açısından önem taşımaktadır. Sağım makineleriyle sağılan sütlerde; inekten, ahırdan ve sağıcıdan süte bulaşma olmasını engelleyerek tüketiciye sağlıklı ve hijyenik süt ulaşmasını sağlayacaktır.

            İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER; Çiftçilerimizin gelirlerini artırarak hayat şartlarının yükselmesini sağlamak Yeterince süt sağılamayan ineklerin buzağılarının aşırı süt içmesi sonucunda ishal olduğu ve ishal sonucunda da buzağı kayıpları meydana gelmektedir. Bu proje ile buzağı ölümlerinin önüne geçilecektir Dağıtılacak süt sağım makinaları ile diğer yetiştiricilere ve bölge halkına modern süt sağımını benimsetmek amaçlanmıştır dedi.

             Mardin Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, Vali Yardımcımız Sayın Birkan TATLISÖZ, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Adil ALAN, İl Müdürümüz Sayın Menduh DİNLER ‘in  katılımıyla Süt Sağım Makineleri 29 Adet Daha Çiftçilere dağıtımı yapıldı.