Mardin Haber
HV
28 KASIM Pazartesi 19:05

Mardin’de Uluslararası Göç ve Yükseköğrenimde Göçmenler Kongresi Yapılıyor

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2022 06:22   Güncelleme : 26-10-2022 06:22
Mardin’de Uluslararası Göç ve Yükseköğrenimde Göçmenler Kongresi Yapılıyor

Üniversitemiz Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Mardin İl Göç İdaresi Müdürlüğü işbirliğinde ‘Uluslararası Göç ve Yükseköğrenimde Göçmenler Kongresi’ düzenleniyor. Kongre Üniversitemiz Ebu Ula Mardini Salonunda gerçekleştirilen açış programı ile başladı. 

Kongreye Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Nusaybin Kaymakamı Ercan Kayabaşı, Mardin İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Tepeaşan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kıdemli Saha Koordinatörü Periklis Kortsaris, Sivil Toplum Temsilcileri, Akademisyenler ve Öğrenciler katıldı.

UNHRC Temsilcisi, Göçmenlerle İlgili Çalışmalarından Dolayı Türkiye’ye Teşekkür Etti

130 bin göçmene hizmet veren bir il olan Mardin’in bu etkinlik için seçilmesinin çok yerinde olduğunu belirten ve uluslararası stratejik planlamalarda eğitimin önemli bir yer tuttuğunu söylen UNHCR Temsilcisi Periklis Kortsaris, göçmenlere yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Türkiye’ye çok teşekkür etti. 

Konuşmasını İngilizce yapan Kortsaris, bir sonraki etkinlikte özellikle Türkçe konuşmak istediğini söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Göç idarelerinin kuruluşu ve görev alanlarıyla ilgili katılımcılara bilgi veren Mardin İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Tepeaşan,  göç konusunda işbirliğinin önemli olduğunu söyleyerek konuyla ilgili yapılacak bütün çalışmalara katılmaya ve katkı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Kongrede son olarak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar söz aldı. 

Özcoşar: Yabancı Kavramını Lügatımızdan Çıkarmalıyız

Bütün yabancılıkları elinin tersiyle iten bir coğrafyada yaşayanlar olarak Yabancı kavramını lügatımızdan ve hayatımızdan çıkarmalıyız, kimse birbirine yabancı olmamalı diye söze başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Üniversitelerinde yabancı kelimesini kullanmadıkları anlattı.  

“Göç ve Göçmenler Konusu Yüzyılımızın Meselesi Haline Gelmiştir”

Göç olgusunun yirmi birinci yüzyılın öncelikli meselesi olduğunu ve bu olguyla birlikte sosyo-politik sorunların ön plana çıkmaya başladığını belirten Üniversitemiz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, bu durumun göç olgusunu daha kapsamlı ele alınmasını ve bununla ilgili daha nitelikli akademik araştırmalar yapılmasını gerekli kıldığını ifade etti.

Üniversitemiz Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak daha önce Göçmen Çocukların Eğitim Sempozyumunu yaparak göçmen çocukların temel eğitimi konusunu gündeme taşıdıklarını, şimdi düzenledikleri Uluslararası Göç ve Yükseköğrenimde Göçmenler Kongresiyle de Yükseköğrenimde Göçmenler konusunu araştırmacıların gündemine getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Özcoşar, göçmenlerin yükseköğrenimde eğitime erişimini, yükseköğrenimde eğitim sratejilerini, yükseköğrenimde karşımıza çıkan sorun ve uygulamaları tartışmayı, politika yapıcı ve uygulayıcılarına öneriler sunmayı ayrıca akademik bilgi birikimine katkıda bulunmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Kongrenin sonuçları itibariyle düzenleniş amaçlarına hizmet etmesini umduğunu ifade eden Rektör Özcoşar, Üniversitemiz adına süreci yürüten Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Mardin İl Göç İdaresi Müdürlüğüne katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kongrede İki Gün Süreyle Göç ve Göçmen Olgusu Farklı Yönleriyle Tartışılacak

Göç ve göçmen olgusunun eğitim başta olmak üzere farklı yönleriyle ele alınacağı kongre iki ayrı salonda gerçekleştirilecek toplam 13 oturumla iki gün süreyle devam edecek.

Kongre kapsamında görüşülen bütün metinler kongre sonrası derlenerek ayrıca ilgili kamuoyuna ve kurumlara sunulmak üzere bir eserde yayınlanacak.  

Medektif

AdminAdmin

YORUMLAR
Türkiye Haberi