Eğitim
Giriş Tarihi : 02-07-2021 00:48   Güncelleme : 02-07-2021 00:48

Nusaybin Meslek Yüksekokulu Evine Dönüyor

Üniversitemiz, Neriman ve Celal Özel Nusaybin Meslek Yüksekokulu derslik binasının yapımı için düğmeye bastı

Nusaybin Meslek Yüksekokulu Evine Dönüyor

Üniversitemiz, Neriman ve Celal Özel Nusaybin Meslek Yüksekokulu derslik binasının yapımı için düğmeye bastı.

Kısa süre önce üniversitemiz tarafından düzenlenen imza töreninde, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve “Neriman ve Celal Özel Nusaybin Meslek Yüksekokulu binasının yapımını üstlenen Hayırsever iş insanı Ömer Özel’in karşılıklı olarak imzaladığı protokolün ardından bina yapım çalışmaları için temel atma  töreni düzenlendi.

Temel atma törenine; Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Nusaybin  Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emre Yalçın, MAÜ Fakülte Dekanları ve Yüksekokul Müdürleri katılım gösterdi.

Uzun zamandır Nusaybin Meslek Yüksekokulumuzda öğrenim gören öğrencilerin Mardin merkezde geçici binalarında eğitim gördüklerini hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, “Girişimlerimiz sonucu Nusaybin Meslek Yüksekokulunun tekrar evine dönerek eğitime daha donanımlı  bina olanakları ile başlayacak olması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Hayırsever iş insanımızın yapımını üstlendiği meslek yüksekokulu binası için kendisine minnettarız.

Bildiğiniz üzere üniversitemizde yeni açılan Tıp Fakültemizin eğitim ve hastane binalarının yapımını, Midyat Sanat ve Tasarım Fakültemizin binasının yapımını hayırsever iş insanları üstlendiler ve yakında bu binalarımızın da temelini atacağız inşallah. Ekonomik daralmanın yaşandığı şu günlerde devletimizin bütçesinden tek kuruş harcanmadan, hayırseverlerimizin katkılarıyla bu önemli eğitim binalarının üniversitemize kazandırılması çok önemli bir başarı ve kazanımdır. En kısa sürede tamamlanacak olan binaların öğrenciler ile buluşmasını temenni ediyor, üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Nusaybin Meslek Yüksekokulu için tasarlanan bina projesi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özcoşar; “Yapılacak olan binanın mimari ve mekânsal kurgusunda;  iklim, topoğrafya gibi fiziksel etmenlerle birlikte sosyokültürel veriler etkili olmuş ve  Selçuklu mimarisinden elemanlar ile birlikte yerel ve modern mimari sentezlenmiştir. 4.150 m² si kapalı olmak üzere yaklaşık 4400m² kullanım alanına sahip binanın biçimlenmesinde, özellikle eğitim ve çalışma mekânlarında gün ışığından maksimum derecede faydalanma fikri en önemli etmenlerden biri olmuştur.

Proje alanının güney kısmında tasarlanan giriş kapısı ve kolonatlı yaya aksı ile tarihi kapıya atıfta bulunulmuş ve eğitimin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.” dedi.

Özcoşar, 4.150 m² si kapalı olmak üzere yaklaşık 4400m² kullanım alanına sahip olacak olan binada; 9 adet derslik, 100 kişilik çok amaçlı salon, Kütüphane , Bilgisayar Laboratuvarı ve 104 m² kafeterya  alanlarının yer alacağı bilgisini paylaşarak öğrencilerin daha konforlu bir alan içerisinde eğitim alacaklarını söyledi.

Mardin’in tüm ilçelerinde akademik eğitim faaliyetlerinin modern yapılar ile sürdürülebilir olması ideali ile çalışmalarına gönüllü olarak ortak olmak isteyen  Hayırsever İş insanı Ömer Özel; “Bölgemizin yaşadığı gerek ekonomik gerekse toplumsal sorunların eğitim ile aşılabileceğine inanıyorum. Gençlerimizin okuyarak kendilerine değer katmalarını ve ülkemize hayırlı birer birey olarak faydalı olmasını diliyorum. Nusaybin’ de anne ve babamın  adına yaptırmak istediğim  “Neriman ve Celal Özel Nusaybin Meslek Yüksekokulu”  binasının en yakın sürede tamamlanarak öğrencilerin hizmetine girmesini temenni ediyorum” dedi.

.