Mardin Haber
HV
02 ŞUBAT Perşembe 20:13

Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde 4 aylık süreçte 550 ton domates üretildi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal proje alanlarında üretilen ürünler ülke genelinde vatandaşlarla buluşuyor. Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde ilk hasattan itibaren geçen 4 aylık süreçte 550 ton domates üretilerek pazara sunuldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-11-2022 18:37   Güncelleme : 08-11-2022 18:37
Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde 4 aylık süreçte 550 ton domates üretildi

Başkan Yüce, “Şehrimizde üretim kültürünü yaygınlaştırmaya, tarımı teknoloji ile entegre ederek maksimum verimlilik elde etmeye devam edeceğiz” dedi.

Sakarya’nın doğal kaynaklarını en etkin şekilde değerlendirmek amacıyla jeotermal kaynakları tarımsal üretimle entegre eden Sakarya Büyükşehir Belediyesi kısa süre önce hayata geçirdiği Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde domates üretimine tüm hızıyla devam ediyor. Uluslararası birçok kurum, kuruluş ve misafirlere kapılarını açarak tüm dünyaya örnek teşkil eden proje, geleceğin tarımsal üretim modellemesine yön veriyor.

İlk hasadın gerçekleştiği adan itibaren 4 ay gibi kısa bir süre zarfında 550 bin kilogram domates üretilerek kasalardaki yerini aldı. Uluslararası fuarlarda aroma, lezzet ve doğal olması dolayısıyla yoğun ilgi gören domatesler, gıda krizi ihtimaline karşı uygulanan ihracat kısıtlaması nedeniyle şimdilik yurtiçi pazarıyla buluşuyor. Özellikle yerel zincir marketlerin reyonlarını süsleyen ürünler ayrıca yurt genelinde de satışa sunuluyor. Yıl boyu hasat yapılaması beklenen tesiste ise yıllık bin 250 ton domates üretilmesi hedefleniyor.

Başkan Yüce, topraksız jeotermal ısıtmalı Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nin Türkiye’de model olduğunu ifade ederek, “4 ay gibi kısa bir sürede 550 ton domates üretimi gerçekleştirdik. Şehrimizde üretim kültürünü yaygınlaştırmaya, tarımı teknoloji ile entegre ederek maksimum verimlilik oluşturmayı sürdüreceğiz. İnşallah Sakarya tarımsal üretimde marka şehirlerden biri olmaya devam edecek” ifadesini kullandı.

AdminAdmin

YORUMLAR
Türkiye Haberi