Eğitim
Giriş Tarihi : 09-07-2021 10:46   Güncelleme : 09-07-2021 10:46

Tıp Fakültesi Yapımı için İmzalar Atıldı

Üniversitemizin Tıp Fakültesi Nezir Sürücü Hastanesi ve Temel Tıp Bilimleri bina yapım protokolü için ilk imzalar atıldı

Tıp Fakültesi Yapımı için İmzalar Atıldı

Üniversitemizin Tıp Fakültesi Nezir Sürücü Hastanesi ve Temel Tıp Bilimleri bina yapım protokolü için ilk imzalar atıldı.

Protokol, Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi bina yapımını üstlenen iş insanı Nezir Sürücü, Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Mardin Valisi Mahmut Demirtaş tarafından imzalandı.

Üniversitemizin, yeni 5’T’ vizyonu ile şehirleşmeden-eğitime, sanayiden tarıma kadar birçok alanda Mardin şehrine katkı sunmanın ve belirlemiş olduğu stratejik hedeflerini bir bir hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek konuşmalarına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar:

“Şehrimiz ve üniversitemiz için oldukça önemli bir gelişmenin, tıp fakültesinin kurulma kararı alınmasının hepimizde oluşturduğu bir sevinç var.  Kuşkusuz uzun ve yorucu bir çalışmanın ardından bu kararın alınması önemli bir gelişme. Ama bu kararın Mardin’e somut faydası olan bir sonuca dönüşmesi için kat etmemiz gereken başka aşamalar da var. Bugün burada bu aşamalardan birini daha gerçekleştirecek, somut bir adım atacağız.

Öncelikle Tıp Fakültesi kurulması kararını veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, YÖK Başkanımıza ve YÖK Genel Kuruluna şükranlarımı sunuyorum. Süreç boyunca büyük desteklerini gördüğümüz Mardin STK’larına, yerel basına, şehir protokolüne teşekkür ediyorum. Yine Tıp Fakültesi binalarının yapımını üstlenen Nezir Bey’e çok teşekkür ediyorum. İyilikte yarışın düsturunu şiar edinmiş bir medeniyetin evlatları olarak Mardin’e sevdalı hayırseverlerin varlığıyla ne kadar övünsek azdır.” dedi.

Tıp Fakültesi binasıyla ilgili bilgiler veren Özcoşar; 
“Üniversitemizin kampüs alanında inşa edilecek olan Tıp Fakültemizin toplam 16 bin metrekare kapalı alanı olacak ve burada 55 adet amfi ve derslik, 137 adet oda, 1 toplantı odası, bilgisayar laboratuvarı ve mesleki beceri laboratuvarının yanı sıra, kadın ve erkek mescitleri, yemekhane, kafeterya ve kütüphane gibi sosyal donatılara sahip olacak. Ayrıca yine kampüsümüzde inşa edilecek olan Tıp Fakültesi hastanemiz de ilk etapta 200 yatak kapasiteli ve toplam 48.500 metrekare kapalı alana sahip olacaktır. Daha sonra buna en az 400 yatak daha ilave edilecek.” dedi. 

Mardin’e büyük bir eğitim ve sağlık yatırımı daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek konuşmalarına başlayan Mardin Valisi Mahmut Demirtaş,
“Son dönemde hayırsever iş insanlarımızın ilimizin dört bir yanında eğitimden sağlığa, kültürden sosyal hayata pek çok alanda pek çok yatırımı hayata geçirdiklerine şahit olduk.

Bu meyanda devlet-millet işbirliğinin kentimizde arttırılması için tüm kurumlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Böylelikle devletle millet arasındaki mesafeyi sıfırlamayı, aradaki tüm engelleri kaldırmayı, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeyi, kentimize ve insanımıza en güzel hizmetleri sunmayı amaçlıyoruz. 

Protokolünü imzalayacağımız Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nezir Sürücü Temel Tıp Bilimleri Binası ile Hastane Binası devlet-millet işbirliğinin güzel bir örneği olarak karşımızda duruyor. Bu protokolle Artuklu Üniversitemiz, teorik tıp eğitiminin verileceği bir binaya ve bu eğitimlerin pratiğe dönüştürüleceği hastane binasına kavuşacaktır. Bununla birlikte hastane binamız, Mardin’imizin sağlık altyapısının güçlenmesine de katkı sunacak ve kıymetli hemşerilerimizin daha modern, daha çağdaş, daha kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlayacaktır.”  şeklinde konuştu.

Memleketi Mardin’e gönül vermiş  olan Nezir Sürücü, Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Temel Tıp Bilimleri binalarının yapımını üstlenmiş olmaktan ötürü mutlu olduğunu ifade ederek, tek amacının memleketine ve milletimize hizmet etmek  olduğunu belirtti.

Sürücü, Tıp Fakültesi gibi çok kıymetli bir hizmeti ve eseri  yapmasına vesile olan Rektörümüz Prof.

İbrahim Özcoşar’a ve ekibine teşekkürlerini sundu.
Tören, protokol imzalarının atılması, Nezir Sürücü’ye plâket takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.
 .