Mardin Haber
HV
24 ŞUBAT Cumartesi 03:47

Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi Mardin’de Gerçekleştirilecek

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından 2012’den beri yılda bir kez düzenlenen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK), bu  yıl Mardin Artuklu Üniversitemiz ev sahipliğinde Mardin’de gerçekleştirilecek. 

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 07-11-2022 21:54   Güncelleme : 07-11-2022 21:54
Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi Mardin’de Gerçekleştirilecek

TÜBİTAK iş birliğinde, İLEM tarafından düzenlenen kongre, sosyal bilimler alanında disiplinler arası çalışmaları teşvik etmek, nitelikli ve özgün akademik üretime katkı sağlamak amacı taşıyan ulusal bir kongre. Türkiye’nin farklı üniversitelerinde lisansüstü düzeyde çalışmalar yapan veya bu çalışmalarını son iki yılda tamamlamış olan araştırmacılar çalışmalarını tecrübeli akademisyenler ve akademisyen adayları önünde sunma imkânı buluyor. Ayrıca bildiri sonrası oluşan müzakere ortamı fikir alışverişinde bulunma ve fikri zenginleştirme ayrıcalığı sunuyor. Sosyal bilimlerin çeşitli alanlarına dair her yıl farklı başlıklarda sunulan bildiriler, kongre sonrasında alanlarına göre ciltler halinde kitaplaştırılarak bilim dünyasına kazandırılıyor.

Kongre Her Yıl Farklı Bir İlde Yapılıyor

Bu yıl on birincisi gerçekleştirilecek olan kongre her yıl Anadolu’nun farklı bir ilinde düzenleniyor.

Bu yıl Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK), Mardin Artuklu Üniversitesimiz ev sahipliğinde Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Kadim Akademi’nin destekleriyle 9-12 Kasım’da düzenleniyor. Nitelikli akademik çalışmaların artmasına katkı sunmayı hedefleyen kongrede toplamda 107 bildiri sunulacak. Her sene alan ve başlıkları bilim kurulu tarafından güncellenen kongredeki bildiriler bu yıl 16 ana başlığın içerisinde 85 alt başlıkta şekilleniyor. 

Genç akademisyenlere çok yönlü iletişim ve tecrübe aktarımı fırsatı sunan kongre Türkiye’de yaşanan özgün akademik üretim sorununu aşmak için disiplinler arası yaklaşımları teşvik ederek ortak dil ve yöntem geliştirilmesine zemin hazırlıyor. Bununla birlikte her yıl Türkiye’deki bir üniversite ve bulunduğu şehre konuk olan TLÇK ile gidilen şehirlerin akademi ve kültürel gündemi canlanıyor. Farklı şehirlerden gelen katılımcılar ile birlikte gidilen şehirde kültürel bir hareketlilik alanı oluşturuluyor; böylece Türkiye’nin farklı bir üniversite ve şehri tanıtılmış oluyor.

4 Gün Sürecek Kongre Mardin Kültür Gezisiyle Sona Erecek

Üniversitemizde gerçekleştirilecek kongre 4 gün devam edecek. Kongrenin son günü düzenlenecek Mardin gezisi ile kongre sona erecek.

10 yılda TLÇK kapsamında on farklı şehirde 11 üniversiteye gidildi. 5159 bildiri başvurusu alan kongrede 1266 bildiri sunumu gerçekleşti.

TLÇK, ilk defa 2007 yılında Genç Akademisyenler Buluşması (GAB) ismiyle yola çıkan çalışmanın yeni formatı olarak on yıldır genç akademisyenleri bir araya getirmeye devam ediyor. 

2007 yılından 2012 yılına kadar beş yıl boyunca faaliyet göstermiş olan Genç Akademisyenler Buluşması’nın son programı da Mardin’de gerçekleştirilmişti.

 

AdminAdmin

YORUMLAR