Eğitim
Giriş Tarihi : 23-02-2022 09:04   Güncelleme : 23-02-2022 09:04

Üniversitemizden Bölgede Bir İlk: “Mezopotamya Turizm İstihdam Fuarı”

Üniversitemizden Bölgede Bir İlk: “Mezopotamya Turizm İstihdam Fuarı”

Üniversitemizden Bölgede Bir İlk: “Mezopotamya Turizm İstihdam Fuarı”

Üniversitemizin Turizm Fakültesi ve Dicle Kalkınma Ajansı(DİKA) işbirliğinde düzenlenen bölgenin ilk “Mezopotamya Turizm İstihdam Fuarı”nda öğrenciler sektör temsilcileri ile bir araya gelerek, iş fırsatlarının kapılarını araladı.

Üniversitemizin Kampüs alanında bulunan Sosyal Yaşam Merkezinde düzenlenen ve henüz kariyerlerinin başında olan öğrencilerin, sektör temsilcileri ile bir araya gelerek eğitimden iş hayatına yumuşak bir geçiş yapmasının amaçlandığı Mezopotamya Turizm İstihdam Fuarı, öğrencilerin akınına uğradı.

Turizm Fakültemizin ev sahipliği yaptığı Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk Turizm İstihdam Fuarına; Mardin, Diyarbakır,  Şanlıurfa, Gaziantep, Batman ve Şırnak illerinde yer alan otel ve seyahat acente yetkilileri, Antalya yöresinden ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden turizm işletmecileri ile TUI hotel grubu katılım gösterdi.

İki gün boyunca 500’ün üzerinde öğrencinin sektör temsilcileri ile buluşmasını öngördüklerini belirten Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Özcoşar
“Mardin turizm anlamında Türkiye’nin beli başlı şehirlerinden biri. Özellikle kültür ve inanç turizmi bakımından Türkiye’nin en önemli şehirlerinden. Turizm sektörünün gelişim aşamalarını dikkate aldığımızda Mardin önemli mesafeler kateden bir turizm sektörüne sahip. Mardin Artuklu Üniversitesi olarak  Türkiye’nin en iyi turizm  fakültesine sahibiz. Turizm sektörü ile Üniversitemizin Turizm Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği bu çalışmada ‘turizmi Mardin’de nereye taşıyabiliriz?’, ‘hizmet sektörü  anlamında gelen turistlere hizmeti en iyi şekilde nasıl sunabiliriz?’ gibi sorulara cevap alabilmek maksadıyla bu fuarı düzenledik.” dedi.  

Turizm Fakültemizin, farklı alanlarda 500 aşkın kalifiye öğrencisi ile öncelikle Mardin’in, bölgenin ve de ülkemizin turizm sektöründeki yetkin personel ihtiyacını karşılayabilecek durumda olduğu bilgisini veren Rektörümüz, öğrencilerimize 4 yıl boyunca sadece ders vermediklerini, aynı zamanda öğrencilerimizin mezuniyet sonrasındaki kariyerlerini de planladıklarını belirtti.  

Özcoşar, Üniversitemizi gülen ve öğrenci dostu bir üniversite olarak değerlendirdiğini belirterek, alanında iyi yetiştirilmiş öğrencilerin sektör temsilcileri ile buluşmasının son derece faydalı ve anlamlı bulduğunu sözlerine ekledi. 
 Fuarda, Turizm Fakültemizin Gastronomi Bölümü öğrencileri hazırladıkları birbirinden lezzetli ürünleri katılımcılara ikram etti.